فیسکوب ایرانیان - نمایش زنده  
سلام دوست عزيز،
به شبکه اجتماعي فیسکوب ایرانیان خوش آمديد. براي استفاده از تمام امکانات شبکه ، شما بايد عضو اين سايت باشيد.
عضويت در شبکه اجتماعي فیسکوب ایرانیان رايگان است و هميشه هم رايگان خواهد ماند!
براي عضويت بر روي اين [لينک] کليک کنيد.


نمایش زنده

صفحه‌ای که در حال مشاهده‌ی آن هستید، آخرین ارسالها را بدون وقفه و بصورت اتوماتیک نمایش میدهد. همچنین شما میتوانید آخرین ارسالها را از فیلتر "همه" در این بخش مشاهده نمایید.

  
آخرین فعالیت در فیسکوب ایرانیان

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

کاربردهای پرینتر سه بعدی

کاربردهای گسترده پرینت سه بعدی
شرکت “ پیشگام فناوران آرکا “ همکاری وسیعی را با بسیاری از پیشگامان صنایع کشور در راستای بهبود فرایند تولید محصول دارا می باشد .
کاربرد های پرینتر سه بعدی بخش های متفاوتی از نیازهای جامعه را پوشش می دهد . از کاربردهای آموزشی تا کاربردهای صنعتی بسیار حساس و از مرحله ساخت مدل و نمونه تا ساخت ابزارهاییکه مستقیما در فرایند تولید مورد استفاده قرار می گیرند.
در این بخش خواهیم گفت که شرکت ” پیشگام فناوران آرکا ” چگونهبه شما کمک خواهد کرد تا محصولات خود را سریعتر توسعه دهید ، چگونه کیفیت محصول خود را بالا ببرید و چگونه به کمک فن آوری چاپ سه بعدی کسب و کار خودرا بهینه نمایید .
کاربردهای پرینت سه بعدی در حوزه های مختلف

صحه گذاری محصول

یک طرح اولیه ممکن است دارای ایراد ها و اشکال هایی بوده و فاقد عملکرد و مشخصه های مورد انتظار باشد .

با وجود فن آوری چاپ سه بعدی و چاپگر سه بعدی این امکان فراهم شده است تا طراحان قبل از اقدام
جهت نهایی نمودن طرح خود و تولید آن ، جهت حصول اطمینان از صحت طرح ، بررسی مسائل مونتاژی ،
عملکردی ، کیفی و ده ها مسئله دیگر نمونه ای اولیه از طرح را مدلسازی نموده و پس از بررسی کلیه موارد و اصلاح طرح اقدام به ساخت نهایی نمایند .

بهینه سازی طرح

به کمک فن آوری پرینت سه بعدی نمونه سازی ایده های مختلف برای یک طرح به خصوص امکان پذیر می باشد.
لذا گزینه های مختلف برای یک قطعه را می توان به کمک پرینترهای سه بعدی پرینت نموده و با بررسی هریک مزایا و معایب آن را مشخص نمود.طبیعتا بهینه سازی طرح شامل افزایش کیفیت قطعه و کاهش هزینه های ساخت آن می باشد .


عضو جدید

@zeinab سلام ، به خوش آمدید (نسخه اندروید) ...

اطلاع رســـان شبکه اجتماعی فیسکوب ایرانیان ...

1

این مطلب را داغ کرده اند.
چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

روش های مختلف پرینت سه بعدی

اولین تکنولوژی تجاری شده نمونه سازی سریع در سال 1985 به بازار آمد.
امروزه بیش از 30 تکنولوژی مختلف در نمونه سازی سریع وجود دارد که هریک از نظر مواد به کار رفته ، دقت ابعادی ، قدرت ساخت جزئیات ریز ، صافی سطح ، استحکام ، هزینه و ….. دارای مشخصه خاص خود بوده و بسیاری از این تکنولوژی ها در حال حاضر اقتصادی نبوده و تجاری سازی نشده اند .

هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایبی می باشد و هر فن آوری برای چاپ 3 بعدی گروه خاصی از قطعات مناسب می باشد.
همچنین پرینتر سه بعدی ساخته شده با تکنولوژی یکسان نیز دارای قابلیت ها و کیفیت ساخت متفاوتی می باشند و طبیعتا قیمت پرینتر ها نسبت به هم بسیار متفاوت می باشد .
برای مثال قیمت پرینترهای سه بعدی که با تکنولوژی FDM عمل چاپ سه بعدی را انجام می دهند از چند صد هزار تومان تا چند صد میلیون تومان متفاوت می باشند و بالطبع کیفیت پرینت آن ها نیز بسیار متفاوت خواهد بود.
در اینجا به شرح هریک از این تکنولوژی های مختلف به کار رفته در پرینترهای سه بعدی می پردازیم.

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

خدمات پرینت سه بعدی

ارائه خدمات پرینت سه بعدی و نمونه سازی سریع
شرکت ” پیشگام فناوران آرکا “با در اختیار داشتن انواع دستگاه های نمونه سازی سریع و پرینترهای 3 بعدیصنعتی ( SLS ، Objet ، Dimension ، TierTime ، Zbot و UP ) ارائه دهنده خدمات نمونه سازی سریع با قابلیت ها و مشخصات منحصر به فرد می باشد .
هر یک از پرینتر ها از نظر دقت ابعادی ،دقت هندسی ، صافی سطح ، مواد مصرفی ، استحکام ، خواص حرارتی و …. دارای مشخص های منحصر به خود می باشد .
مشخصه بارز این شرکت در خدمات ارائه شده عبارت است از :

رعایت اصول مهندسی
استفاده از پرینترهای سه بعدی صنعتی منحصر به فرد
ارائه خدمات باکیفیت با مناسبترین قیمت ها

محدوده قابل حصول پرینت قطعات با انواع چاپگر سه بعدی شرکت “پیشگام فناوران آرکا” در جدول زیر نمایش داده شده است :

شرکت “ پیشگام فناوران آرکا ” به عنوان یکی از نخستین و مجهزترین شرکت خصوصی فعال در زمینه نمونه سازی سریع ، چاپگرهای سه بعدی و تکنولوژی­های مورد استفاده خود را به گونه ای انتخاب کرده است که بخش عمده­ ای از نیاز صنعت و تقاضای بازار را در زمینه چاپ سه بعدی پاسخگو باشد.
مشخصات اصلی پرینترهای سه بعدی و تکنولوژی­های مورد استفاده در این شرکت در جدول ذیل ارائه شده است:

نوع پرینتر سه بعدی

لذا مشتریان می توانند با توجه به اولویت های خود در ساخت نمونه ،قابلیت هر دستگاه و مشاوره ارائه شده توسط متخصصین شرکت آرکا ، بهترین گزینه را برای
نمونه انتخاب کنند

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

پرینت سه بعدی چیست

نمونه سازی سریع یا Rapid Prototyping که اختصارا آن را RP می نامند و با نام های پرینت سه بعدییا3D Print و چاپ سه بعدی نیز شناخته شده است ، اصطلاحی است برای انواع تکنولوژی هایی که از نوع افزایشی بوده ( Additive Manufacturing ) و با بکارگیری مستقیم مدل سه بعدی کامپیوتری، بکار برده می شوند.

کلیه3d Printer ها دارای نرم افزارهای واسطی می باشند که مدل سه بعدی اولیه ( که در کلیه نرم افزارهای طراحی سه بعدی می تواند طراحی شده باشد ) پس از تبدیل شدن به فورمت STL در این نرم افزار واسط فراخوانی شده و پس از انجام تنظیمات لازم برای پرینت ، مدل STL توسط نرم افزار Slice شده و مقاطع یا Section های آن مشخص می شوند . در مرحله بعد دستور ساخت این مقاطع برای چاپگر ارسال شده و عمل ساخت لایه ها آغاز می شود.


برخی از مزایای تکنولوژی های افزایشی در مقایسه با تکنولوژی های کاهشی مانند تراشکاری و فرزکاری عبارتند از :

قابلیت ساخت قطعات در مدت زمان بسیار کم و بدون طی کردن فرایند واقعی تولید که مستلزم صرف هزینه و زمان زیاد می باشد .

عدم نیاز به امکانات خاص مانند ابزارهای مخصوص ، برق سه فاز ، هوای فشرده و ...

آماده سازی قطعات برای پرینت بسیار ساده تر از برنامه نویسی برنامه ماشینکاری با CNC می باشد .

قابلیت ساخت قطعات بسیار پیچیده و با ظرافت زیاد ، بدون وجود محدودیت های خاص مثل شیب منفی ، عدم دسترسی ابزار و .... بر خلاف آن چه در فرایندهایی مثل ماشینکاری و ... وجود دارد .

این مزایای منحصر به فرد باعث استفاده گسترده مهندسین ، صنعتگران ، پزشکان و ... ازپرینتر سه بعدی به عنوان روشی برای کاهش زمان بررسی محصول، رفع عیوب طراحی وارائه محصولات با کیفیت تر به بازارشده است.

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی SLS

تکنولوژی SLS یکی از روش های تولید افزایشی است که با استفاده از لیزر به عنوان منبع تغذیه ذرات پودر پلیمر را به هم متصل کرده و قطعه نهتیی ساخته می شود . در این روش لیزر به طور خودکار نقاط تعریف شده توسط مدل سه بعدی را هدف قرار داده و مواد اولیه را برای ایجاد یک ساختار جامد به هم متصل می کند.

طرز کار:

نحوه کار این تکنولوژی تولید افزایشی به این صورت است که چاپگر از یک نوع منبع تغذیه (یک لیزر دی اکسید کربن ) استفاده کرده و مخلوطی از ذرات ریز مواد اولیه مانند پلاستیک، فلز، سرامیک و یا پودر شیشه را به توده ای جامد سه بعدی تبدیل می کند. این لیزر به طور انتخابی، مواد پودر مانند را با استفاده از مدل سه بعدی نمونه بعنوان مثال یک فایل سه بعدی طراحی شده بهوسیلهCAD و یا اسکن سه بعدی بر روی سطح تولید می کند. و روش لایه سازی در این تکنولوژی به این صورت است که ابتدا لایه ایی از مواد اولیه بر روی پلت فرم قرار داده و پس از جامد شدن و لایه سازی توسط لیزر، لایه بعدی مواد اولیه را بر روی لایه قبل قرار می دهیم و این روند تا کامل شدن نمونه مورد نظر ادامه دارد.

جنس مواد اولیه و کاربرد آن:

مواد اولیه در این تکنولوژی به شکل پودر بوده و می تواند از جنس پلیمرهامانند پلی آمیدر، فلزات (از جمله فولاد، تیتانیوم) آلیاژهای مخلوط، کامپوزیت ها و شن باشد. نمونه ساخته شده به وسیله این مواد از استحکام بالایی برخوردار بوده و در بعضی موارد می توان این قطعات را به عنوان قطعه نهایی به کار برد.

به طور کلی می توان گفت که تکنولوژی SLS با توجه به توانایی بالایی که در ساخت اجسام با هندسه های پیچیده دارد، به عنوان یکی از پر کاربردترین روشهای ساخت نمونه اولیه در صنایع مختلف

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

ترمیم و تهیه پروتز با پرینتر سه بعدی

ترمیم و تهیه پروتز فک دهان با پرینتر سه بعدی
به گزارش دیلی میل مردی 40 ساله اهل بنگلادش به علت سرطان غدد لنفاوی، بخش مهمی از فک بالا ( سقف دهان ) خود را از دست داد. به همین علت خوردن و جویدن غذا به صورت طبیعی برای وی امکان پذیر نبود.
از طرفی آماده کردن پروتز جانشین فک بالا ملزم تهیه یک ماکت از باقیمانده بخشهای مختلف جمجمه است که به روش سنتی غیر ممکن به نظر می رسید. پزشکان نقشه کاملی از جمجمه ی بیمار را به کمک اسکنر وسیتی اسکن آماده کردند و به همراه متخصصین شرکت Osteo 3D توانستند جمجمۀ بیمار را به کمک چاپگر سه بعدی پرینت کرده و فضای از دست داده شده را دقیقا شناسایی کنند .
در گام بعدی به کمک مواد سازگار با بدن یا بیومتریال ها و با استفاده از مدل جمجمه ای که پرینت سه بعدی شده بود به عنوان قالب ، پروتزی که برای پر کردن فضای خالی مورد نیاز بود ساخته شد .
پروتز ساخته شده مثل دندان مصنوعی داخل دهان قرار می گیرد . اکنون این شخص قادر به بلع و جویدن غذا است و می تواند به راحتی صحبت کند و با شادی به زندگی لبخند بزند.
از پرینتر سه بعدی به طور روز افزون در پزشکی استفاده می شود.

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

فیلامنت مناسب برای پرینتر سه بعدیچگونه فیلامنت مناسب برای پرینتر سه بعدی انتخاب کنیم

هنگام خرید فیلامنت برای چاپگر سه بعدی خود باید نکات و مشخصات انواع فیلامنتهای پرینتر سه بعدی را در نظر بگیرید.

در این مقاله به چند نوع فیلامنت رایج در صنعت نمونه سازی سریع وخواص و مشخصات هر یک از آنها اشاره خواهیم کرد.

اولین چیزی که باید برای خرید فیلامنت در نظر داشته باشید، قطر فیلامنتاست. معمولا قطر استاندارد مورد استفاده در پرینترها 75/1 میلیمتر است. البته قطرهای 2 و 3 میلیمتری نیز در برخی پرینترها استفاده می شود.
اکثر پرینترهای موجود در بازارفقط با یک قطر خاص فیلامنت کار می کنند و این موضوع نوعی محدودیت برای پرینتر سه بعدی محسوب می شود.
پرینترهایبهتری نیز وجود دارند مثل پرینترهای سه بعدی ZBOT ارائه شده توسط شرکت آرکا (arka3dprint.com) که طراحی آن ها به گونه ای است که بدون تعویض اجزاسخت افزاری چاپگر سه بعدی قادرند فیلامنت 75/1 و2 میلیمتری را پرینت کنند.
بناراین قبل از خرید فیلامنت برای چاپگر سه بعدی خود باید با مراجعه به مدارک فنی پرینتر سه بعدی بدانید که چه قطر فیلامنتی باید تهیه کنید.
در مرحله بعد شما باید جنس فیلامنت را انتخاب کنید. فیلامنتهای مورد استفاده در چاپگرهای سه بعدی بسیار متنوع می باشند. برخی دارای خواص مشابه بوده و برخی دارای خواص کاملا متفاوت می باشند.

در این مقاله خواص سه نوع فیلامنت رایج یعنی ABS,PLA,PVA را شرح خواهیم داد:

فیلامنت های ABS :

ABS یا Acrylonitrile butadiene styrene ماده ای مقاوم و محکم،قابلیت سمباده کاری یا پرداختکاری عالی و عموما با انعطاف پذیری کم و مقاومت حرارتی بالا می باشد. دمای ذوب ABS 240 درجه سانتیگراد است.

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

سریع ترین پرینتر سه بعدی دنیا

پرینتر سه‌ بعدی یکی از مفاهیمی است که در میان طراحان و مهندسان که با ساخت نمونه‌های مفهومی سر و کار دارند، بسیار پرطرفدار است؛ اما یکی از مشکلات پرینتر سه‌ بعدی، سرعت پایین این روش است. کمپانی Carbon 3D مدعی است که روش جدید برای پرینت سه‌ بعدی یافته که ۲۵ تا ۱۰۰ برابر سریع‌تر از روش‌های مرسوم در چاپ سه‌بعدی است.

استارت آپ Carbon 3D مدعی است که روشِ اختراع شده توسط آن‌ها، قادر است با سرعت بیشتری اشیا مورد نظر را پرینت کند. براساس اطلاعات ارائه شده، این کمپانی از روشِ جدید برای پرینت سه‌ بعدی استفاده می‌کند که Continuous Liquid Interface Production یا تولید با استفاده از تزریق پیوسته مایع است. روش CLIP نیز براساس تکنیک مرسوم استفاده از رزین‌های حساس به نور و لیزر بنا نهاده شده است. برخلاف روش‌های مرسوم مورد استفاده برای پرینت سه‌ بعدی که در آن از لیزر برای شکل دادن به شی بصورت لایه به لایه استفاده می‌شود، در روش CLIP، لیزر به‌همراه اکسیژن، مورد استفاده قرار می‌گیرد که نتیجه‌‌ی آن ایجاد یکباره‌ی شی سه‌ بعدی است.

این پرینتر از یک پنجره‌ی شفاف با قابلیت عبور اکسیژن استفاده می‌کند. ساختار این پنجره امکان کنترل میزان اکسیژن و پرتو لیزر عبوری را از مایع رزین مورد استفاده ممکن می‌کند. براساس اطلاعات ارائه شده توسط توسعه‌ دهندگان این روش، با استفاده از پرینترِ جدید، به اندازه‌ای می‌‌توان اکسیژن را با دقت عبور داد که حتی ایجاد سوراخ‌ هایی به قطر چند دهم میکرون نیز در ساختار شی مورد نظر، امکان‌پذیر شود.

این استارت‌آپ موفق شده تا سرمایه‌ای ۴۱ میلیون دلاری را جذب کند. در صورتی که این کمپانی قادر باشد تا نمونه‌ی اولیه‌ی خود را وارد فاز تجاری کند.

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

طراحی سه بعدی قطعات

4 نکته مهم که در طراحی سه بعدی قطعات جهت چاپ سه بعدی باید مد نظر قرار گیرد

هنگام طراحی یک مدل سه بعدی به منظورچاپ سه بعدی، باید نکاتی را مد نظر قرارداد. همه ما از نرم افزارهای مختلف، مواد اولیه و پرینترهای متفاوت و تکنولوژیهای نمونه سازی متنوع استفاده می کنیم.

طراحی یک مدل سه بعدی کاملا بی عیب با هدف نمونه سازی به وسیله پرینتر سه بعدی گاهی واقعا دشوار است.

به همین منظور کارشناسان شرکت پیشگام فناوران آرکا مواردی را برای شما به صورت فهرست وار آماده کرده اند تا با توجه به آنها امکان پرینت سه بعدی مدلهای شما به راحتی امکان پذیر شود.

1- بسته بودن یا Solid بودن سطح

مدل سه بعدی طراحی شده باید کاملا بسته و یا اصطلاحا solid باشد. مفهوم سالید بودن در نرم افزارهای مختلف طراحی سه بعدی با عبارات مختلفی بیان شدهاست. عباراتی مثل Closed Surface یا سطح بسته، مش بسته و … ولی مفهوم بستهبودن سطح این است که سطوح تشکیل دهنده قطعه باید کاملا به یکدیگر متصل باشند و gap یا فضای خالی و همچنین لبه های اضافه در محل اتصال آنها وجود نداشته باشد.2- فورمت فایل

فورمت فایلی که در نرم افزارهای چاپگر سه بعدی استفاده می شود عموما باید STL باشد . کیفیت فایل STL درکیفیت سطح و دقت ابعادی قطعه پرینت شده سه بعدی بسیار حائز اهمیت است.

قبل از ذخیره مدل سه بعدی با فورمت STL حتما تنظیمات نرم افزار خود را به گونه ای انجام دهید که فایل STL دارای بالاترین کیفیت سطحی باشد.

3- اندازه جزئیات

هنگام طراحی یک مدل سه بعدی جهت چاپ سه بعدی باید قابلیتهای پرینتر سه بعدی و جزئیات مورد استفاده دردستگاه را دانست. Detail ها کوچکترین قسمتها یا Feature های قطعه می باشند.

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

تکنولوژی پرینت سه بعدی

چند سال گذشته تصور اینکه ایده خود را در کامپیوتر ایجاد کرده و با پرینتر سه بعدی یک نمونه واقعی از آن بسازید، کمی دور از انتظار بود. ولی در همین لحظه که این مقاله را مطاله می کنید این عمل امکان پذیر است.

چاپ سه بعدی هر چیزی که تصورش را بکنید، از سلول های بنیادین تا یک ماشین سنگین را تولید می­کند. صنعت پرینترهای سه بعدی در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۳۵٫۲ درصد افزایش داشته و انتظار می رود در پایان دهه پیش رو به یک صنعت ۲۰ میلیارد دلاری تبدیل شود.

طبق گزارش ۲۰۱۵ وولرز، صنعت چاپ سه بعدی، یا «تولید افزایشی»‌، در سال گذشته به ارزش ۴٫۱ میلیارد دلار بود که نسبت به سال قبلش ۳۴٫۹ درصد رشد کرده است. این صنعت نرخ رشد سالانه ۳۳٫۸ درصد را در سه سال گذشته تجربه کرده است.

این صنعت در سال ۱۹۸۶ آغاز شد و در سال ۱۹۹۵ فقط ۲۹۵ میلیون دلار ارزش داشت. طبق داده‌های شرکت تحقیقاتی کنلیست، انتظار می‌رود مواد و خدمات پرینت سه بعدی در بازار جهانی و در سال پیش رو با ۵۶ درصد رشد به ۵٫۲ میلیارد دلار برسد که در سال ۲۰۱۴ ۳٫۳ میلیارد دلار بود.

جو کمپتون، تحلیلگر تحقیقاتی کنلیست، می‌گوید: “طبق انتظار، بازار چاپگرهای سه بعدی در طول چند سال گذشته شدیداً افزایش یافته است. ما شاهد بهبود در سرعت چاپ، طیف وسیع‌تری از مواد و اشکال جدید روش‌های تولید افزایشی بوده‌ایم.” او به افزایش فروشندگان آسیایی اشاره می‌کند که تلاش دارند بر بازارهای موجود چون آلمان و آمریکا غلبه کنند.

پرینتر سه بعدی، فناوری‌ای است که اجازه طراحی اشیاء با استفاده از نرم افزار و سپس ساخت آن با استفاده از روش لایه‌بندی را می‌دهد.

حدود ۵۲۶ سیستم ساخت افزودنی (AM) در سال ۱۹۹۵ از ۱۵ تولیدکننده واقع در آمریکا، آلمان، و ژاپن فروخته شد.

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

چاپگر سه بعدی خانگی

شما با چاپگر سه بعدی دقیقا چه کاری انجام خواهید داد

تصور شما از کارهایی که می توانید با داشتن یک چاپگر سه بعدی خانگی انجام دهید نباید این باشد که هر چیزی را می توان با آن ساخت . شما به کمک یک پرینتر سه بعدیمی توانید قطعات و وسایل کوچک پلاستیکی بسازید. قطعاتی که ممکن است در خانه شکسته شده باشد ، یا قطعات ابتکاری که می تواند به نوعی موجب سهولت انجام برخی کارها گردد و … در چاپگر سه بعدی کنونی، می توانید از مواد رنگی استفاده کنید و یا این که از پلاستیک سفید رنگ برای ساخت طرح های سه بعدی خود توسط چاپگرهای سه بعدی استفاده کنید و پس از تولید، آن را به دلخواه خود رنگ نمایید.

پس اگر قصد خرید یک چاپگر سه بعدی را دارید، این سوال را از خود بپرسید که واقعا می خواهید با آن چه بسازید؟ می توانید قبل از اقدام به خرید، از سایت های مرتبط با چاپگرهای سه بعدی نظیر دیدن کنید. بدین ترتیب مدل هایی که با استفاده از این فناوری ساخته شده اند و همچنین تفاوت کار یک چاپگر سه بعدی صنعتی با یک چاپگر سه بعدی خانگی را می توانید مشاهده می کنید و اطلاعات بیشتری در رابطه با علم “نمونه سازی سریع” کسب کنید .

ایده وجود پرینتر سه بعدی در هر خانه برای آن که با آن بتوان اشیاء ساده پلاستیکی را ساخت جذاب است ولی تا به حال به صورت فراگیر در سراسر جهان شاهد آن نیستیم. چاپگرهای سه بعدی قیمت بالایی دارند و ساختن مدل های مختلف با استفاده از این فناوری حتی مدل های ساده- چند دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد و البته قبل از آغاز پرینت سه بعدی شما باید مدل سه بعدی قطعه مورد نظر را در نرم افزارهای طراحی سه بعدی طراحی کنید . ضمن این که باید مبلغی را هم که برای خرید ماده اولیه دستگاه نمونه سازی بدهید.

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

فناوری پرینت سه بعدی

کاربردهای فن آوری پرینت سه بعدی در برخی حوزه ها

فناوری پرینت سه بعدی در پزشکی

آزمایش واکسن‌های جدید بر روی اندام پرینت شده

محققان موسسه ویک فارست در کارولینای شمالی از پرینتر سه‌ بعدی برای تولید اندام مینیاتوری بر روی تراشه به‌ منظور آزمایش داروهای جدید استفاده می‌کنند.

پروژه “اندام روی تراشه” شامل استفاده از سلول‌های انسانی برای پرینت ساختارهای سه‌ بعدی با قابلیت عملکرد مشابه قلب، ریه یا رگ‌های خونی است؛ این اندام با قرار گرفتن بر روی ریز تراشه و اتصال به عروق خونی، امکان نظارت مستقیم بر شیوه‌های درمانی و آزمایش واکسن‌های جدید را در شرایط آزمایشگاهی فراهم می‌کنند.

تولید چشم مصنوعی

محققان دانشگاه متروپولیتن منچستر با استفاده از فناوری پرینت سه‌ بعدی موفق به تولید چشم مصنوعی شدند؛ با کمک این فناوری می‌توان در مدت یک ساعت، 150 چشم مصنوعی را با هزینه‌ای کمتر از روش دست‌ساز تولید کرد.

توسعه قلب پرینت شده

محققان موسسه نوآوری قلب و عروق در لوئیزویل در حال توسعه فناوری پرینت سه بعدی برای تولید یک قلب کامل هستند؛ در حال حاضر بخش‌های مختلف قلب با کمک این فناوری تولید شده‌اند، اما پیش‌بینی می‌شود که نخستین قلب پرینت شده در اندازه واقعی تا 10 سال آینده تولید و آماده پیوند شود.

شبیه‌سازی جراحی مغز بر روی مدل پرینت شده

محققان دانشگاه فلوریدا با استفاده از تصاویر سی‌تی‌اسکن و MRI بیماران، مدل‌های مغز پرینت سه‌ بعدی تولید کردند که امکان تمرین روشهای جراحی واقعی را برای رزیدنت‌های جراحی فراهم می‌کند.

با تهیه مدل پرینتر سه‌ بعدی از مغز و جمجمه هر بیمار و تمرین بر روی این مدل، درصد خطای احتمالی جراح حین عمل جراحی اصلی کاهش پیدا می‌کند.

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

اولین چاپگر فشرده سه بعدی

اولین چاپگر سه بعدی فشرده دنیا با قابلیت های دوگانه پرینت سه بعدی و اسکن سه بعدی اجسام به صورت دیجیتالی، معرفی شد. این چاپگر در ماه مارس سال جاری به صورت محدود در ایالات متحده و سپس در اقصی نقاط جهان عرضه خواهد شد. این دستگاه ، با کاربری بسیار ساده، برای افرادی که زیاد از علم سه بعدی و نرم افزار های وابسته به آن سر در نمی‌آورند ساخته شده، و به کاربران این امکان را میدهد که بدون داشتن اطلاعات آنچنانی در این زمینه به طراحی و ساخت اجسام سه بعدی بپردازند.قابلیتی که موجب متمایز شدن این پرینتر سه بعدی با سایر پرینترهای سه بعدی می شود، قابلیت اسکن اجسام به صورت دیجیتالی و سه بعدیست به این معنی که فرد می تواند یک قطعه سه بعدی موجود را ابتدا اسکن کرده و در مرحله بعد آن را اصلاح یا تغییر داده و در نهایت نمونه سازی نماید.


این چاپگر سه بعدی که میتوان آن را اولین در نوع خود دانست، توسط محققان دانشگاه yanyang در سنگاپور ساخته، و در نشست سالانه سان جو در کالیفرنیا، به اذهان عمومی معرفی شد. طبق اطلاعات منتشر شده، محققان این دستگاه را black smith genesis نام گزاری کردند، پشتیبانی مالی این پروژه را نیز کمپین crowdfunding در این دیگو بر عهده دارد. قابل ذکر است، این چاپگر سه بعدی از نظر حجمی نیز، به مراتب بسیار کوچک تر از هم رده هایش است.

اولین نسخه از این چاپگر سه بعدی، ماه مارس سال جاری، در ایالات متحده آمریکا به صورت محدود عرضه میشود، که باید دید چه شرکتی به صورت پیشگامانه پشتیبانی آن را در این منطقه بر عهده خواهد گرفت.

طراحی نو آوارنه با چندین طرح اولیه:

پرینتر سه بعدی black smith genesis با پوشش آلومنیوم سیاه و تکنولوژی بالا با وزن ۶ کیلوگرم

چاپگر سه بعدی 
چاپگر سه بعدی

ساخت جیگ و فیکسچر با چاپگر سه بعدی

شرکت پیشگام فناوران آرکا

یکی از کاربردهای چاپگرهای سه بعدی به عنوان روش نوینی در ساخت ابزارها و قطعات در تعداد محدود اهمیت این فن آوری را بالا برده و باعث شده پرینت سه بعدی و نمونه سازی سریع تبدیل به یک روش استاندارد در توسعه محصولات جدید گردد. تکنولوژه های ساخت افزایشی در فرآیند طراحی و توسعه محصولات جدید بهخصوص خودرو و قطعات و مجموعه های آن طی دو دهه اخیر رشد چشمگیری داشته است. به عنوان یک نمونه کاربردی و عملیاتی در شرکت BMW فن آوریFDM جزء مهمی در فرآیند نمونه سازی و طراحی خودرو قرار دارد. اما در این شرکت به غیر از نمونه سازی قطعات متعلق به محصولات جدید ، از این تکنولوژی در سایر حوزه های تولید نیز استفاده می گردد.
واحد ساخت جیگ و فیکسچر این شرکت ابزار دستی مورد نیاز مربوط به مونتاژ و تست قطعات خودرو را با بکارگیری تجهیزات چاپ سه بعدی شرکت Stratasys تولید می کند. به گفته آقای گونتر اشمید، “در شرکت BMW این موضوع که تکنولوژیFDM می تواند یک جایگزین برای روشهای معمول و متداول تولید قطعات مثل فرزکاری، تراشکاری، و… باشد، مطرح شده است. ”

مهندسان این شرکت به این نتیجه رسیده اند که استفاده از چاپگر سه بعدی مزایای بسیار زیادی برای ساخت ابزارهای دستی مورد نیاز در خطوط تولید و بهخصوص مونتاژ قطعات تزییناتی خودرو دارد. با این روش می توان ابزارهایی با کارایی بالا و لحاظ نمودن شرایط ارگونومی به مراتب بهتر از روشهای متداول، طراحی و تولید نمایند.
جهت بهبود بهره وری، راحتی کارگر، سهولت استفاده،و تکرار پذیری فرآیند، این شرکت فن آوری FDM را به منظور بهبود شرایط ارگونومی تجهیزات مونتاژ دستی بکار گرفته است. عدم محدودیت در ساخت قطعات با این روش

آخرین آنلانیها

[578 کاربر]